آشنایی با نرم افزار سیلواکو

silvaco 2

امروزه روش معمول صنعت در تولید یک محصول جدید، ابتدا طراحی و تست قطعه در نرم­ افزار و سپس تولید فیزیکی و بررسی آن است. این روش باعث افزایش قابلیت اطمینان، کاهش هزینه و زمان تولید می­ شود. در سال 2005، موسسه بین المللی ITRS  پیش بینی کرد، استفاده از نرم ­افزارهای طراحی افزاره ها (TCAD)، باعث صرفه­ جویی حدود 40%  در هزینه ­ها خواهد شد. نرم ­افزارهای طراحی متعددی در این زمینه توسط شرکت­های مختلف ارایه شده اند که بازار عمده آن، شرکت­های ساخت قطعات الکترونیکی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه­ها است. مجموعه نرم افزار طراحی و تحلیل افزاره شرکت سیلواکو (شامل Atlas، Athena و …)، مجموعه ای بسیار قدرتمند و پرکاربرد در الکترونیک به شمار می رود که توانایی طراحی و ساخت انواع افزاره ها و انجام تحلیل های مختلف الکتریکی و نوری را بر آن داراست.

advnced_cmos_fig1silvaco2

تولید یک قطعه، می ­تواند بوسیله شبیه سازی فرآیند ساخت آن (با استفاده از Athena) یا ترسیم ساختار آن (بوسیله Atlas) انجام گیرد. سپس با استفاده از Atlas، می ­توان انواع آنالیز الکتریکی و نوری را بر آن انجام داد و خروجی ­های مورد نظر را بدست آورد. از ویژگی­ های منحصر به فرد این نرم افزار می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. کتابخانه متنوعی از مواد پر کاربرد در افزاره های الکترونیکی و نوری
 2. مدل های فیزیکی متنوع برای پدیده های معمول در افزاره های الکترونیکی و نوری به همراه قابلیت اصلاح پارامترها
 3. توانایی تعریف مواد و مدل های مورد نظر
 4. توانایی استفاده از قطعه طراحی شده در یک مدار خارجی بوسیله شبیه ساز MixedMode در زبان SPICE و انجام انواع آنالیز بر آن
 5. استخراج پارامترهای SPICE بوسیله نرم افزار UTMOST جهت استفاده در نرم افزارهای تحلیل مدار
 
مطالب مفید:

جزوات آموزشی:

اسلایدهای کلاس:

 1. TCAD-Overview
 2. Atlas-Structure
 3. Atlas-Material & Model
 4. Atlas-Numerical Techniques
 5. Atlas Solution Specification
 6. Atlas-Interpreting the Results
 7. Athena

راهنمای نرم افزار:

لینک های مفید:

تالار گفتگوی سیلواکو

مدرس:

محمدمهدی خاتمی